HISTORIE

Během covidové dvouletky se z Inženýra postupně stahovala Jana Havláková, které pořád více času zabírala studia na AMU a hraní s jazzovými formacemi, o potomkovi ani nemluvě. Novým stálým členem se stal dechař a hudební všuměl Martin Strakoš, Janu nicméně zůstává za bukem v pozici příležitostného milého hosta (a samozřejmě hraje i zpívá na cédéčku Kanálem snů). Základní sestava tedy je:  Vladimír Mikulka (kytara, zpěv), Petr Mazur (kytara, akordeon, klávesy, zpěv), Martin Strakoš (dechové nástroje, foukací harmonika, zpěv) a Lukáš Hamáček (baskytara) 

[více]

home

texty

cédéčka

mp3

o nás

kontakty

 


domů

 

 

RECENZE CÉDÉČKA SEXAPPEAL

Písničkářský objev ve věku trollingu a postironie (Hospodářské noviny, 5.4.2017)
Sexappeal (UNI, 2017 č. 6)
Písničkáři 2017 (Folktime)
Sexappeal (Rock & Pop, březen 2018)

NOVINKY

19.10.2023 (zpráva podzimní)
Na Letné mě chytli revizoři, ale vypadal jsem už v tu chvíli tak nešťastně, že mě zas pustili..... (úplný text zde)

19.7..2023 (zpráva letní)
Pokud vás před vlnou veder neochrání ani tahle letní zpráva, neochrání vás už nic.... (úplný text zde)

30.4.2023 (zpráva jarní)
Pro kapelu je zásadní událostí první půlky roku absence Petra Mazúra, který až do června tuní akademickou kariéru u protinožců. Momentálně za Petra zaskakuje klavírista Tomáš Kraus...... (úplný text zde)

5.12.2022 (zpráva adventní)
Nedávno jsem tu referoval o tom, že na Spotify jsme se ocitli v playlistu hudební nevkusy (docela solidním, nutno dodat), no a teď... (úplný text zde)

27.9.2022 (zpráva podzimní)
V létě nepršelo (pokud se tedy nekonal koncert) a od podzimu budeme hrát s bubeníkem....(úplný text zde)

4.4.2022 (zpráva jarní)
Nejpodstatnější novinkou je, že jsme nahráli nové cédéčko a vydá nám ho renomované nakladatelství Galén....(úplný text zde)

8.6.2020 (zpráva letní)
Vše se začíná  zvolna probouzet z hibernace a je tedy nejvyšší čas na novou zprávu...(úplný text zde)

13.9.2019 (zpráva podzimní)
Přes prázdniny jsme pilně obráželi festivaly, ovšem pouze v chlapecké sestavě, protože Jana na celé léto tradičně zmizla do Asie...  (úplný text zde)

13.5.2019 (zpráva květnová)
Léto se kvapem blíží a tak tedy jen zlehka, nenáročně, hezké obrázky a veselé příhody... (úplný text zde)

13.3.2019 (zpráva jarní)
Blíží se jaro, a to je ta nejlepší doba na další díl naší milé, jakkoli spíš jednostranné komunikace. Vám, kteří na každý mail tohoto typu zcela adekvátně odpovídáte plyšáky a vášnivými vzkazy, se samozřejmě omlouvám za přehlížení. Nepolevujte, zatím jste ale ještě pořád v menšině... (úplný text zde)

12.12. 2018 (zpráva adventní)
Omlouvám se, že ruším vaší rozjímavou adventní pohodu, ale sami uznejte: co by to bylo za pohodu, kdybyste nebyli informováni o tom, co je nového u Inženýra Vladimíra. Takovou fake-pohodu by vám nepřál ani Děda Mráz, který jinak na advent zvysoka kašle... (úplný text zde)

10.10. 2018 (zpráva podzimní)
Srdečně zdravím v nové sezóně, a hned úvodem optimisticky dodávám, že se s Inženýrem jako takovým nic podstatného nestalo. Po všech fluktuacích v minulých letech je to docela příjemná změna... (úplný text zde)

15. 6. 2018 (zpráva červnová)
O prázdninách tak mám v plánu nahrát písně notoricky sólové, doplněné nejrůznějšími kuriozitami. Představa je taková, že to bude napůl sólo a napůl duety s hudebníky z Inženýra i s jinými. Teda, oni o tom zatím nevědí, ale aspoň se ukáže, kdo z nich tyhle zprávy čte a kdo ne.... (úplný text zde)

11. 5. 2018 (zpráva květnová)
S výhledem na nové cédéčko obměňujeme repertoár. Máme moc veselé nahrávky ze zkoušky, ale kolegové mě důrazně varovali, ať mě ani nenapadne pouštět je mezi lidi. Takže se omlouvám. V každém případě, práce je to radostná.... (úplný text zde)

23. 3. 2018
Máme nového basáka. Od března 2018 s námi místo Martina Gerly hraje Lukáš Hamáček.

PF 2018 (hudební)


26.3.2017 (zpráva březnová)
A teď ta úplně nejpodstatnější věc. V dobré náladě po křtu jsme se s Martinem a pak i s Petrem domluvili, že to oba s Inženýrem zkusí regulérně. Skoro se to ostýchám psát, protože to znamená úplně nové rozložení sil v kapele: dva studovaní jazzmani, jeden hudební všeuměl a jeden dřevák, na kterého ti tři muzikanti budou muset být strašně moc muzikantsky hodní...  (úplný text zde)

1.2.2017 (zpráva lednová)
Zařadili nás do hitparády Radia Folk, kde se hrdě skvíme vedle bardů, jako je Žalman Lohonka nebo Michal Tučný. Obzvláště pikantní je, že si vybrali sedmiapůlminutový kousek Tohle by Ježíš neřešil. Kam se na nás hrabou trampi se svými třemi minutami. Pokud se potvrdí náš předpoklad, že nás máte raději než Tučného, postoupíme do dalšího kola...  (úplný text zde)

17.1.2017
Na úvod potvrzení radostné zprávy: cédéčko je tu. Tentokrát již kompletně a se vším všudy. Důkaz viz foto, hudební vzorky jsou k náslechu na Bandzone, streamovat lze na Bancampu. Případní nedočkavci se mohou hlásit okamžitě (kousek je za stovku a dá se poslat poštou), s dočkavci to osobně vyřešíme na koncertech. (úplný text zde)

16.12. 2016
Podstatná předvánoční zpráva zní: cédéčko je konečně hotové. Na naše poměry to bude nahrávka nezvykle košatá, kromě nás dvou s Janou, coby momentálně jediných stálých členů Inženýra Vladimíra, se na ní více či méně podílelo dalších deset lidí. Ne snad, že by v nějaké písni hráli a zpívali všichni najednou, ale stejně...  (úplný text zde)

9.11. 2016
Nejkurióznějším podnikem podzimní inženýrské sezóny byl jednoznačně Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě. Kateřina Šedá s Pavlem Klusákem v menším zopakovali akci, se kterou v létě uspěli v Helsinkách: kapely jezdily jihlavskými trolejbusy a vyhrávaly nic netušícím cestujícím. Celé to začalo v sedm ráno..  (úplný text zde)

15.6. 2016
Minule jsem tu žertovně popisoval dokonalý krach pokusu vetřít se do přízně trampsko-folkového publika na soutěži zvané Notování. No vida, a pár dní na to mi ve schránce přistál mail oznamující, že mě porota Notování navzdory nezájmu posluchačů nominovala do semifinále. Posměšné poznámky, kterými jsem si tu po Notování ulevoval, mezitím bohužel prosákly i do folkově-trampských kruhů...  (úplný text zde)

28.3. 2016
Jaro je tady. Sluníčko vzdor předpovědím svítí jak zjednané a tak se tentokrát budu držet v náladě jarně prosluněné, ne-li přímo nablble optimistické. Minulý týden jsem měl tu čest zahrát si na výroční akci Saši Niklíčkové a Tomáše Vorla Ředění intenzivního intelektuálna, která se koná vždycky na přestupný rok. Ředilo se vskutku intenzivně...  (úplný text zde)

8.2. 2016
Nevím, jestli to mám chápat coby povzbuzení nebo spíš varování, ale jako odpověď na minulou zprávu mi jedna sympatická příznivkyně nepopulární hudby sdělila, že Lucinka Vondráčková důsledně odepisuje na všechny reakce svých posluchačů. V každém případě to beru na vědomí a zkusím se s tím nějak důstojně vyrovnat.  (úplný text zde)

P.F.2016 (mp3)

2.12. 2015
Můj tým mediálních poradců mi důrazně doporučil, abych s vámi, milí přátelé nepopulární hudby, komunikoval podstatně intenzivněji a přátelštěji. Taky říkají, že je dobré lidem důkladně a nevybíravě mazat med kolem huby, a to zcela bez ohledu na míru či dobrý vkus. Pokusím se zde o obojí. (úplný text zde)

1.11. 2015 - Výroční zpráva
My folkáči obvykle hráváme po dvojicích nebo dokonce po skupinkách, takže to můžete mít s překvapením. Snažím se přitom hudebně družit s lidmi, které si rád sám poslechnu, strach ze Samsonů nebo Kiďáků není na místě, právě naopak, příjemná překvapení nejsou vyloučena.  (úplný text zde)

10.3. 2015 - Výroční zpráva
Úplně nejvíc podstatné je to, že se Inženýr Vladimír (rockband) stal dívčí kapelou: hrajeme ve složení Mikulka-Havláková-Perná. Je to úplně nová, chtělo by se napsat genderově dobrodružná situace. Dost podstatné je také to, že jaksi samovolně, ale zřetelně zesílila aktivita folkové frakce Inženýr Vladimír (sólo).  (úplný text zde)

4.2. 2014 - Výroční zpráva
Na podzim 2013 jsem měl představu, že budu přes rok osaměle folkařit a pak se uvidí - jenže už na říjnový folkáčský koncert s kolegou badmintonistou Petrem přišla badmintonistka a houslistka Jana a domluvili jsme se, že bychom to mohli zkusit společně. A pak taky, že by bylo hezké, kdybychom si k sobě našli ještě nějakého basáka... (úplný text zde)

1.2.2014 - Opět kapelou
Od Nového roku je Inženýr opět řádnou kapelou, a to triem v personálně i nástrojově zcela novém složení. Novými členy jsou Jana Havláková (housle, zpěv) a Ladislav Engel (baskytara).


6. 7. 2013 - Opět folkáčem
Současná sestava Inženýra končí - poslední koncert jsme odehráli a zapili na Šrámkově Sobotce. Materiál již byl poněkud unaven a Ivona navíc přišla do jiného stavu... od léta tedy opět sólově (a časem se uvidí).


20. 9. 2012 - Výroční zpráva
Nejdůležitější novinkou je, že na jaře došlo k významné personální turbulenci. Náš dlouholetý (úplně přesně dvouletý) kytarista Michal Svoboda, a.k.a. Velký Michal, se začátkem roku rozhodl praštit s elektrickou kytarou a zatoužil se věnovat baskytaře v dočista jiné kapele. Novým kytaristou Inženýra Vladimíra se stal Zbyněk Jaroš. Zbyněk je ostřílený rocker, nosí džísku a dlouhé šedivějící vlasy, kouří jako komín a vytrvale dělá dojem historkami kde, kdy a s kým už hrál (neprozradím - přijďte na koncert, optejte se a budete zírat)...
(úplný text zde)

2. 10. 2011 - Výroční zpráva
Úplně nejdůležitější je, že jsme koncem května přestali být chlapeckou kapelou. Malý Michal se totiž postupem doby rozhodl, že se vzdá exotické dvojkombinace cello–bicí ve prospěch bicích a místo za jeho cellem zaujala Ivona Kestlová, přezdívaná Ikona. Přes prázdniny jsme toho sice moc nenazkoušeli, i tak je ale zřejmé, že Ivona je výraznou posilou nejen v rovině v genderově‑estetické, ale i v ryze umělecké ...  (úplný text zde)

13. 1. 2011 - Výroční zpráva
Inženýr Vladimír hraje od jara v nové sestavě. A je to složení, které nám jde hudebně i společensky k duhu. Jediným opravdu zásadním problémem je, že se všichni hudebníci, pokud tedy ponecháme stranou mě, jmenují Michal. Budu je tedy dále z ryze praktických důvodů označovat pouze coby „Froňka“ a „Svobodu “ ...  (úplný text zde)

15. 3. 2010 - Výroční zpráva
Možná, že jste si sami s lítostí všimli, že jste od svého oblíbeného hudebního seskupení (ano, mám na mysli Inženýra Vladimíra, pokud by snad někdo chtěl předstírat nechápavost) už docela dlouho nedostali žádnou pořádnou pozvánku, o oblíbených výročních zprávách ani nemluvě... (úplný text zde)

2. 2. 2009 -  Výroční zpráva
Od nového roku se Inženýr Vladimír zásluhou sólového kytaristy Lukáše Líznera rozrostl na trio. Lukáš je srdcem bluesman, naštěstí však bluesman tolerantní a tak ochotně hraje i v pakárnách, které s blues nebo s jakoukoli jinou ušlechtilou hudební formou nemají pranic společného.  (úplný text zde)

1. 1. 2009 -  Inženýr Vladimír triem
Do nového roku vstupujeme v zásadně rozšířené sestavě. Zručný sólový kytarista Lukáš Lízner již zkusmo odehrál několik písní na listopadovém koncertu a přes Vánoce jsme narychlo vyrobili též sedmipísňové promodemo, určené k oblažení nic netušících dramaturgů letních festivalů.

8. 10 . 2008 -  Výroční zpráva
Martin objevil a koupil roztomilou plyšovou kačenku, skoro stejnou, jakou máme na našem logu. Visí za krk ve zkušebně na trámu a je jí tam dobře [...] Máme též přehršel zbrusu nových písní - a to dokonce včetně jedné angažované; pokud sebereme dost odvahy, vmeteme ji publiku do tváře již na říjnovém koncertu. Milovníci standardně lyrického repertoáru Inženýra Vladimíra se nicméně nemusí obávat, píseň se angažuje s maximální opatrností, až na samotné hranici alibismu, téměř v zahraničí, dalo by se  říci  (úplný text zde)

16. 1. 2008  -  Výroční zpráva
Martin si koupil zbrusu nové bazarové bicí.  Stojan pod virbl je úplně nový, to ale ocení jen opravdoví fajnšmekři a milovníci lesklých předmětů... (úplný text zde)

28. 7. 2007 - Inženýr Vladimír na serveru bandzone.cz
Stránka Inženýra Vladimíra je od 28.cervence umístěna i na hudebním serveru bandzone.cz ; k nalezení jsou zde empétrojky, fotky a především seznam virtuálních kamarádů. Zatím máme jednoho.

20. 7. 2007  - Rebelství Inženýra Vladimíra oficiálně povrzeno!
Píseň Zvláštní sen je od minulého týdne možné slyšet v rámci propagace festivalu Čtverec mimo jiné i na rádiu Beat. Radostnou zprávou je nejen samotný průnik Inženýra Vladimíra do celoplošných médií, ale především to, že se hned napoprvé podařilo dosáhnout oficiálně uznané mety rockového rebelství: ve sloce, pojednávající o vzájemném vztahu Jana Nedvěda a Daniela Landy je totiž slovo „souložit“ nahrazeno pípnutím. Již dlouho nám nic neudělalo takovou radost, a to i navzdory tomu, že méně informovaní posluchači rádia Beat mohou následkem tohoto necitlivého zásahu poněkud tápat. Proti všem formám cenzury a omezování umělecké svobody samozřejmě vášnivě protestujeme.

4. 5. 2007 - Nové webové stránky
Do provozu byly uvedeny zbrusu nové internetové stránky rockbandu Inženýr Vladimír (tyto). K nalezení jsou zde termíny koncertů, fotky, písně k poslechu i ke stažení (včetně archivních kuriozit z dřevních dob Puchmajerova ruchu), kompletní diskografie, texty všech písní a mnohé jiné nepostradatelné informace. K návštěvě stránky jste srdečně zváni; pokud se podaří nainstalovat počítadlo, budeme Váš zájem bedlivě sledovat. 

4. 5. 2007 - Úspěchy v anketách
V prestižní anketě divadelních kritiků o Radokovy ceny za rok 2006 byl překvapivě oceněn též Inženýr Vladimír (pod poněkud zavádějící hlavičkou „Písně Inženýra Vladimíra, písňový recitál“), a to v kategorii Hudba roku - jeden ze svých tří hlasů přiřkl Inženýrovi Vladimírovi Vladimír Just. O pěkné 10. - 25. místo se Inženýr Vladimír podělil mimo jiné s Janem P. Muchowem, Michalem Pavlíčkem nebo Vlastimilem Třešňákem; kolegům rockerům jejich úspěch nezávidíme a upřímně jim k němu gratulujeme. 

4. 9. 2006  Výroční zpráva za rok 2006