Milí příznivci nepopulární hudby a Inženýra Vladimíra zvláště,

letošní výroční zpráva je poněkud opožděná, za což se všem pravidelnostimilovným příznivcům omlouvám, ale v obvyklém zářijovém termínu nebylo moc o čem zpravovat. Předcházející sestava Inženýra ukončila činnost červencovým koncertem v Sobotce, z důvodů označitelných asi nejspíš jako únava materiálu (a cellistka pak k tomu ještě bonusově přišla do jiného stavu). Měl jsem představu, že budu přes rok osaměle folkařit a pak se uvidí - což je sice hezké, ale na výroční zprávu poněkud málo záživné. Jenže už na říjnový folkáčský koncert s kolegou badmintonistou Petrem přišla badmintonistka a houslistka Jana a domluvili jsme se, že bychom to mohli zkusit společně. A pak taky, že by bylo hezké, kdybychom si k sobě našli ještě nějakého basáka. Což se po Novém roce stalo - a rázem je tu pádný důvod pro psaní.

Takže podrobně o tom podstatném:


Jana se jmenuje Havláková
a na požádání může vyprávět dojemnou historku, že jí kdysi na badmintonovém soustředění v Rumburku - jako mladší žákyni - zaujalo, že jsem večer u táboráku vyřvával kromě Dajány i nějaké své vlastní ohavné písně (vás to třeba tolik nedojme, ale já jsem z toho úplně normálně naměkko). Faktem zůstává, že jsem od té doby napsal celou řadu dalších neméně ohavných písní a Jana se naučila hrát na housle natolik dobře, že je zřejmě nejšikovnějším muzikantem, jaký se kdy v Inženýrovi objevil. To se nám oběma zdá slibné. Pro zajímavost: první koncert ve dvou jsme zkusmo odehráli po jediné zkoušce a znělo to takhle pěkně ( Odpoledne ve vaně ).

Jako basák
se přidal hudebně velmi ostřílený Láďa Engel, který už hrál v tolika bluesových kapelách, že nemá valný smysl je vypočítávat; za sebe dodávám, že jsme jeho Letouny soumraku slyšeli, když jsme byli s kdysi Velkým a Malým Michalem na památné výpravě do Šumperku na Blues Alive. Tedy v romantických časech na začátku té minulé inženýrské sestavy, když byl ještě Velký Michal kytaristou, Malý Michal cellistou a já zarytě trval na tom, že žádného basáka v kapele nechci. Láďa se na zkouškách učí pít čaj, je neochvějně pozitivní, Janě říká Janičko a celkově se k ní chová velmi otcovsky. Kdybyste chtěli slyšet nějakou veselou historku od něj, nechte si vyprávět, jak se bubnuje v kapele, složené ze samých městských policajtů (teda až na něj). Žádnou společnou nahrávku (ba dokonce ani fotku), kterou by bylo možné pustit na veřejnost, zatím bohužel nemáme, ale otrlejší milovníci kuriozit by snad mohli ocenit, jak nám to zní, když se zakousneme do pravověrného country ( Je tak krásná ). Ale není důvod se obávat, změnu žánru nepřipravujeme a Country rádio pro nás zůstává stejně nepochopitelným úkazem jako kdykoli dříve. Navíc lze v této souvislosti přihodit ještě jednu dojemnou momentku, svědčící především o tom, jak ten čas letí: Jana vůbec netušila, co to jsou Plavci. Trochu jsme jí s Láďou záviděli.


A ještě stručně o tom méně podstatném:


Počítadlo na našich webových stránkách
na podzim přesáhlo magickou hranici 10.000. Jsme na vás pyšní. Na Facebooku máme momentálně příznivců sto padesát šest, což zdaleka tak hrdě nezní. Někde jsem se dočetl, že o profesionalizaci může kapela uvažovat zhruba s patnácti tisíci facebookovými fanoušky. Zbývá vás ještě čtrnáct tisíc osm set čtyřicet čtyři a je tedy zřejmé, že máte tomto ohledu co dohánět. Když si to rozumně rozdělíte, vychází na každého úkol sehnat sto kamarádů, to snad není takový problém. 

Na podzim jsem si představoval
, že během oné výše zmiňované folkáčské sezóny zkusím nahrát různé nové nebo dosud nenahrané písně ve dvojici s různými muzikanty, kteří kdy Inženýrem prošli. Oslovení se vesměs tvářili vstřícně, jenže dřív než došlo na věc, vlítla do toho Jana a plán, jakkoli hezký, bylo nutné odložit. Takže vznikly pouze dvě nahrávky s Michalem Svobodou ( Průměrný muž a Druhá nejlepší ženská ), kdyby si to někdo chtěl zkontrolovat; znějí až nečekaně kultivovaně. Ale není všem dnům konec. Nevyšla bohužel ani představa, že nahrajeme náš poslední koncert Inženýra Vladimíra v sestavě Mikulka-Jaroš-Kestlová-Froněk. Počítač v Sobotce jakýmsi záhadným způsobem přeskakoval, takže výsledná nahrávka byla v podstatě nepoužitelná. Alespoň, že se z toho dal vystřihnout téměř neporušený oblíbený kousek Tohle by Ježíš neřešil.

Premiérový koncert nové sestavy
proběhne v pátek 28. února. Hrajeme v osvědčené Ryběnaruby od 20:00 a vystoupí s námi populární a sympatické chlapecké duo Kopec šišek, s nímž jsme již k všeobecnému potěšení tamtéž koncertovali někdy loni. Bude to dobrodružství, nejenže hrajeme ve zbrusu novém obsazení (historicky poprvé s basou), ale navíc i téměř samé nové nebo dříve nehrané písně. Šiškám jsem navíc ukradl žánrovou škatulku death-folk, doufám, že se neurazí. Ještě víc by se mi líbilo dead-folk, takový styl ale Bandzone bohužel nenabízí.

Folkáčské plány
nicméně nejsou zcela zapomenuty. Prioritou je kapela, ale počítám s tím, že příležitostně budu hrát i jako osamělý Mikulka; sympatickou štací jsou v tomto ohledu Open-mic setkání v kavárně U božích mlýnů v Salmovské ulici, kde se dá navíc natrefit na různá milá překvapení. Koná se to tam každý druhý čtvrtek v měsíci a je to zadarmo. Tedy hudba, alkohol nikdo nikomu zadarmo nerozdává ani u Božích mlýnů.

***

V rámci reklamního úkroku stranou si dovolím zmínit též to, že už od září pilně zkoušíme nový kabaret s Antonínem Puchmajerem. Tam ale máme opravdové zpěvačky a opravdovou klavíristku, která taky napsala hudbu (já kromě režie textoval a trochu též zpívám). Jmenuje se to Be Pozzy! a premiéra bude v březnu v Ryběnaruby. Více zde. S Inženýrem to má kromě mne ještě jednu souvislost: ony pěkné obrázky vystavené na facebookové stránce divadla i jednotlivých divadelníků fotil náš bývalý kytarista Michal Svoboda (a.k.a. Velký Michal).

Virtuálně nás můžete navštívit na našem webu, na Bandzone a samozřejmě i na Facebooku (snažíme se, aby to tam žilo a nové přátele vítáme s nefalšovaným nadšením),.

Za Inženýra Vladimíra Mikulka Vladimír (s láskou)  --- únor 2014