Milí přátelé nepopulární hudby,

dost možná jste to ani sami nevěděli, ale k opravdu radostnému prožívání adventu vám kromě mnohého jiného chyběla zpráva o tom, jak si vede cédéčko Inženýra Vladimíra. Takže, teď už nejen radostně, ale i závazně: křest opusu nazvaného Co jsme prožili proběhne v úterý 31. března v Kaštanu. Kmotrem bude Jan Burian a kromě něj se na pódiu objeví a zahraje i většina těch, kteří se na nahrávání podíleli (a že jich bylo). Čili dobrodružství, jen málokdo z muzikantů si pamatuje, co že to loni vlastně prováděl. Ale tak už to na křtech chodí, dodávám znalecky.

V listopadu jsme odehráli pár koncertů, o kterých by byla škoda se nezmínit. Nejdřív v Jízdárně na Císařském ostrově, o níž bohužel jen málokdo ví, že tam je (ani my nevěděli), přestože je to olbřímí stavba hned u populární Trojské lávky, která tam už teda dva roky není, ale zanedlouho zase bude, protože se nedávno začala stavět nová (spatřeno na vlastní oči). No a dotyčná Jízdárna se mění na kulturní podnik a je to tam se Stromovkou za zády vysloveně hezké, venku i uvnitř, i když teda spíš asi v létě než koncem listopadu. V každém případě vřele doporučuji, zavane-li vás osud do Stromovky nebo někam do okolí.

Jízdárna Císařský ostrov


Do letenské vodárenské věže
jsem posluchače lákal na vodárenskou věž, ale nakonec jsme hráli dole v ne tak úplně útulném sále. Nicméně byla přestávka a šéf věže nás všechny na usmířenou vzal nahoru na komentovanou exkurzi, dokonce jsme po žebříku vyšplhali až úplně na půdu, čirá radost. Z trochu jiného úhlu pohledu stojí za zmínku, že poslední dobou začínají na koncerty chodit dávní spolužáci, což je milé a někdy až dojemné. František, se kterým jsem na základce seděl v lavici, a který mi v sedmé třídě vysvětlil, že A mol je skoro to samé jako C dur, což je základem mých teoretických hudebních znalostí dodnes, přišel dokonce dvakrát po sobě. S tím, že před čtrnácti dny do Činoherní kavárny dorazil pozdě a chtěl mít komplexní obrázek. Příklad hodný následování.

Akcí sui generis byl koncert na divadelním festivalu Vítr z hor ve Varnsdorfu. Pojali jsme to s Kateřinou jako výlet, akorát, že nás oba po cestě skolila zákeřná choroba (každý měl svou, originální) a jen tak tak, že jsme na dálném severu bídně nepošli. Ale to jen na okraj. Koncert se konal v Městském divadle po hojně navštíveném divadelním představení, po kterém ovšem většina diváků svižně prchla domů, a z té menšiny, která se rozhodla vyzkoušet, co za podivnost to následuje, odešla většina postupně taky. Vystoupení bylo nicméně cenné alespoň jako praktický průzkum, která píseň dokáže vyhnat největší množství nepřipravených posluchačů. Hromadný úprk starších osob (jichž tam byla většina) vyvolala píseň Smrt; když jsem to zkusil duchapřítomně napravit písní Živote!, dopadlo to ještě hůř. Zpětně si vyčítám, že jsem nenasadil rozverný kousek Na přechodu; kdyby se v něm podařilo zašumlovat slovo pyj, tuším, že by se právě tato píseň mohla stát kýženou zlatou střední cestou přímo do srdce nedůvěřivého posluchače. Holt příště. Nicméně, kdyby nic jiného, po koncertu jsme popřáli řediteli divadla k narozeninám a v rámci následného popíjení jsme se skamarádili s místním vítězem soutěže v požírání knedlíků (sympatický člověk a navíc inženýr, vážně), kterému se koncert líbil, koupil si kompletní kolekci cédéček a pak je všechny zapomněl v šatně.

V úterý 10. prosince bude celý den Den lidských práv, odpoledne na Václaváku demoška za odstoupení Babiše kvůli auditu a večer koncert Inženýra Vladimíra a Filtru ve Sběrných surovinách. S Petrem a Fílou hráváme už léta, teď to ale bude poprvé od doby, co se rozrostli na trio či snad až kvartet (k počtu účinkujících se pořád ještě rozumně nevyjádřili). My budeme v pánské sestavě Mikulka, Mazúr, Hamáček, Strakoš. Adventní nálada a nějaké originální pivo garantovány.

Filtr + Inženýr Vladimír v Ryběnaruby

Jako důkaz dávného přátelství Inženýra Vladimír a s Filtrem přihazuji fotku z již dávno zaniklého klubu Rybanyruby, kde jsme při jakési slavnostní příležitosti dokonce spojili síly. (Ano, já vím, fotka je rozmazaná. Lepší jsem nenašel. Fíla je od pasu dolů ostrý, tak co.)

Přeji požehnané pondělí, požehnaný advent, ještě požehnanější Vánoce a úplně nejpožehnanější nový rok, tedy přinejmenším jeho začátek. Počítejte s tím, že koncem března bude nutné požehnání obnovit.

Za kolektiv Inženýra Vladimíra všem žehná Vladimír


******************

facebook: https://www.facebook.com/inzenyrvladimir
bandzone: http://bandzone.cz/inzenyrvladimir
bandcamp: https://inzenyrvladimir.bandcamp.com
spotify: https://open.spotify.com/artist/1QmR3uNamW7SzNff4f1uWv